OKLAHOMA DEPARTMENT OF AGRICULTURE, FOOD AND FORESTRY

2800 N. Lincoln Boulevard, Oklahoma City, OK 73105-4912

PRESS RELEASE: FOR IMMEDIATE RELEASE

 

April 6, 2018

FOR MORE INFORMATION CONTACT: Audrey Harmon, State Coordinator Agriculture in the Classroom, 405-740-0160 or audrey.harmon@ag.ok.gov

 

Winners of the 2018 Oklahoma Ag Day Contests named

 

Learning translates to growing. Agriculture in so many ways is about growing, and agriculture is important to everyone, everywhere. Students in Oklahoma stressed that point as they participated in the 2018 Oklahoma Ag in the Classroom Ag Day Contest which featured the theme, “Oklahoma Agriculture.”

 

There were more than 4,900 submissions. Overall winners receive a plaque, cash prizes and legislative citations, and their class will receive a celebration party with a cake, featuring the overall winning posters and milk sponsored by Southwest Dairy Farmers. First-third place winners, in each grade level, receive a medal, cash prizes, and a legislative citation. The awards were sponsored by the Oklahoma Beef Council. Oklahoma Farm Bureau Women's Leadership Committee sponsored gift cards to the teachers of winning students. The Oklahoma Soybean Board also provided a gift to all teachers who entered the contest. The Teacher of the Year Award is sponsored by Oklahoma AgCredit, Farm Credit Associations of Oklahoma, and CoBank.

 

Oklahoma Ag in the Classroom is a program of the Oklahoma Department of Agriculture, Food and Forestry and a collaborative effort of the Oklahoma Cooperative Extension Service, 4-H Youth Development, and the Oklahoma State Department of Education.

 

This year’s winners were:

 

Early Childhood Coloring Contest

 

Overall Early Childhood Winner

Karen Ruelas, Walt Disney Elementary, Tulsa 

Teacher: Nickie Harmon, Senator Bill Brown, Representative Terry O'Donnell

 

Pre-K

·         1st Kierra Taylor, Sayre Elementary, Sayre

Teacher: Stephanie Huckaby, Senator Darcy Jech, Representative Mike Sanders

·         2nd Taegan McCoy, Robin Hill School, Norman

Teacher: Zelma Haines, Senator Rob Standridge, Representative Josh Cockroft

·         3rd Natelie Wallace, Sayre Elementary, Sayre

Teacher: Cynthia Krehbiel, Senator Darcy Jech, Representative Mike Sanders            

 

Kindergarten

·         1st Chasen Vann, Maryetta School, Stilwell

Teacher: Amanda Harrington, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller

·         2nd Kaylee Hurst, South Rock Creek School, Shawnee

Teacher: Beverly Stith, Senator Jason Smalley, Representative Dell Kerbs

·         3rd Kendall Layne, Timber Creek Elementary, Moore

Teacher: Jessica Mayfield, Senator Anthony Sykes, Representative Mark McBride

 

First Grade

·         1st Brady Miller, Maryetta School, Stilwell

Teacher: Amanda Harrington, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller

·         2nd Kara Wardlaw, Richmond Elementary, Stillwater

Teacher: Dawn Schrock, Senator Tom Dugger, Representative Cory Williams           

·         3rd Madison Hallowell, Mark Twain Elementary, Duncan

Teacher: Michelle Spurgin, Senator Chris Kidd, Representative Marcus McEntire

 

Second Grade

·         1st Brooke Blackburn, Maryetta School, Stilwell

Teacher: Amanda Harrington, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller

·         2nd Brylee Russell, Lindsay Public School, Lindsay

Teacher: Robin Blough, Senator Paul Scott, Representative Tim Downing

·         3rd Havyn Cocannouer, Tuttle Public School, Tuttle

Teacher: Lindsay Pearson, Senator Lonnie Paxton, Representative Leslie Osborn

 

Elementary Poster Contest

 

Overall Elementary Winner

Roxana Correa, Woodward Middle School, Woodward

Teacher: Lisa Steadman, Senator Casey Murdock, Representative Mike Sanders

 

Third Grade

·         1st Preston Foster, Canton Public Schools, Canton

Teacher: Kim Nault, Senator Darcy Jech, Representative Mike Sanders

·         2nd Addison Slater, Lindsay Public School, Lindsay

Teacher: Robin Blough, Senator Paul Scott, Representative Tim Downing

·         3rd Avann Harrington, Maryetta School, Stilwell

Teacher: Amanda Harrington, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller

 

Fourth Grade

·         1st Isabella Walker, Robin Hill School, Norman

Teacher: Zelma Haines, Senator Rob Standridge, Representative Josh Cockroft

·         2nd Kate Wardlaw, Richmond Elementary, Stillwater

Teacher: Darin Killough, Senator Tom Dugger, Representative Cory Williams           

·         3rd Peyton Arnold, Mannford Upper Elementary, Mannford

Teacher: Stephanie Looney, Senator Gary Stanislawski, Representative Dennis Casey

 

Fifth Grade

·         1st Brooklyn Matlock, Anadarko Mission Elementary, Anadarko

Teacher: Kim Hancock, Senator Darcy Jech, Representative David Perryman

·         2nd Blake Cummins, Lindsay Public School, Lindsay

Teacher: Robin Blough, Senator Paul Scott, Representative Tim Downing

·         3rd Axton Wright, Robin Hill School, Norman

Teacher: Paige Boydston, Senator Rob Standridge, Representative Josh Cockroft

 

Middle School Poster Contest

 

Overall Middle School Winner

Greenlee Church, Hodgen Public School, Hogden

 Teacher: Alicia Allen, Senator Joseph Silk, Representative Rick West

 

Sixth Grade

·         1st Layla McKenzie, Lindsay Public School, Lindsay

Teacher: Robin Blough, Senator Paul Scott, Representative Tim Downing

·         2nd Amber Craig, Canute Public School, Canute

Teacher: Lana Merz, Senator Mike Schulz, Representative Todd Russ

·         3rd Jaylee Bergeron, Woodward Middle School, Woodward

Teacher: Lisa Steadman, Senator Casey Murdock, Representative Mike Sanders

 

Seventh Grade

·         1st Emmalee Thorne, Grand View Schools, Tahlequah

Teacher: Tiffanie Keys, Senator Dewayne Pemberton, Representative Matt Meredith

·         2nd Annabeth Turman, Owasso Seventh Grade Center, Owasso

Teacher: Zena Lewis, Senator JJ Dossett, Representative Dr. Dale Derby

·         3rd Laken Collin, Cottonwood School, Coalgate

Teacher: Donna Heck, Senator Josh Brecheen, Representative Donnie Condit

 

Eighth Grade

·         1st Janessa Chastain, Maryetta School, Stilwell

Teacher: Amanda Harrington, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller

·         2nd Hazel McLane, Grand View Schools, Tahlequah

Teacher: Tiffanie Keys, Senator Dewayne Pemberton, Representative Matt Meredith

·         3rd Ava Schlarb, Woodward Middle School, Woodward

Teacher: Danna Goss, Senator Casey Murdock, Representative Mike Sanders

 

9th-12th Grade Poster Contest

 

Overall 9th-12th Grade Winner

Sidney Wilson, Wellston High School, Wellston

Teacher: Alisha Wallace, Senator Jason Smalley, Representative Kevin Wallace

 

Ninth Grade

·         1st Dylan Hargrove, Central High, Marlow

Teacher: RJ Curry, Senator Chris Kidd, Representative Scooter Park

·         2nd Ashlynne Burleson, Mannford High School, Mannford

Teacher: Andrea Frank, Senator Gary Stanislawski, Representative Dennis Casey

·         3rd Destyne Robbins, Central High, Marlow

Teacher: RJ Curry, Senator Chris Kidd, Representative Scooter Park

 

10th Grade

·         1st Garrett Thornton, Central High, Marlow

Teacher: RJ Curry, Senator Chris Kidd, Representative Scooter Park

·         2nd Kelby Linn, Frontier School, Red Rock

Teacher: Connie Sinor, Senator Ann (AJ) Griffin, Representative John Pfeiffer 

·         3rd Molly Esmond, Mannford High School, Mannford

Teacher: Andrea Frank, Senator Gary Stanislawski, Representative Dennis Casey

 

11th Grade

·         1st Donavan Boudreaux, Wellston High School, Wellston

Teacher: Alisha Wallace, Senator Jason Smalley, Representative Kevin Wallace

·         2nd Nathan Wright, Central High, Marlow

Teacher: RJ Curry, Senator Chris Kidd, Representative Scooter Park

·         3rd Kennetha Butler, Frontier School, Red Rock

Teacher: Barbara Pemberton, Senator Ann (AJ) Griffin and Representative John Pfeiffer 

 

12th Grade

·         1st Cortlyn Borchers, Mannford High School, Mannford

Teacher: Andrea Frank, Senator Gary Stanislawski, Representative Dennis Casey

·         2nd Katelyn Kingcaid, Stilwell High School, Stilwell

Teacher Kim Hummingbird, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller

·         3rd Connor Kern, Central High, Marlow

Teacher: RJ Curry, Senator Chris Kidd, Representative Scooter Park

 

Teacher Awards

 

Teacher of the Year

Johnnie Keel, Truman Elementary, Norman

Principal Robye Kay Jackson, Senator Rob Standridge, Representative Jacob Rosecrants

 

Runner-up Teacher of the Year

Tamy Will, Morrison Middle School, Morrison

Principal Brent Haken, Senator Ann (AJ) Griffin, Representative Dennis Casey

 

Finalist

Kathleen Kendall Walker, Kendall Whittier Elementary, Tulsa

Principal Ronda Kesler, Senator Kevin Matthews, Representative Monroe Nichols

 

Finalist

Christie Puckett, Maysville Public School, Maysville

Principal John Edwards, Senator Greg McCortney, Representative Tim Downing

 

 

###